
Części do zawieszenia pneumatycznego | Poduszki powietrzne Audi A3/S3 8V
Rozmowa w trybie AI: Mercedes GLS X166 (2015-2019)
Mercedes GLS X166 (2015-2019)
Mercedes-Benz GLS (X166), produkowany w latach 2015-2019, to lifting drugiej generacji GL-Class. Dzięki tej aktualizacji model został przemianowany na GLS, aby podkreślić jego pozycję jako terenowy odpowiednik flagowego S-Class. To ogromny, luksusowy 7-miejscowy SUV o długości ponad 5,1 metra, standardowo wyposażony w zawieszenie pneumatyczne i napęd na cztery koła (4MATIC).
⚙️ Silniki i modyfikacje
Prawie wszystkie wersje GLS X166 (z wyjątkiem wczesnych amerykańskich egzemplarzy) są wyposażone w nowoczesną 9-biegową automatyczną skrzynię biegów 9G-TRONIC, która znacznie poprawia zużycie paliwa i dynamikę w porównaniu do starej 7-biegowej skrzyni.
Model Silnik Typ paliwa Moc Kluczowa cecha
GLS 350d 3.0L V6 (OM642) Diesel 258 KM / 620 Nm Najbardziej masowy i rozsądny wybór dla Europy. Ogromny moment obrotowy.
GLS 400 3.0L V6 (M276) Benzyna 333 KM / 480 Nm Niezwykle trwały i niezawodny silnik biturbo. Złoty środek.
GLS 500 (550 dla USA) 4.7L V8 (M278) Benzyna 455 KM / 700 Nm Świetna dynamika (0-100 w 5,3 sekundy), ale drogi w utrzymaniu.
GLS 63 AMG 5.5L V8 (M157) Benzyna 585 KM / 760 Nm Brutalna moc (0-100 w 4,6 sekundy), ale z astronomicznymi kosztami eksploatacji.
⚠️ Częste problemy i słabości (Poradnik kupującego)
Jeśli rozważasz zakup używanego GLS X166, powinieneś być przygotowany na następujące potencjalne problemy:
1. Zawieszenie pneumatyczne (Airmatic):
• Problem: Samochód waży prawie 2,5 tony, co poważnie obciąża system. Poduszki powietrzne i amortyzatory zazwyczaj wytrzymują między 100 000 a 150 000 km. Uszkodzenia kompresora lub wycieki powietrza prowadzą do „opadania” samochodu na jedną stronę.
2. Problemy z silnikami V8 benzynowymi (M278 i M157):
• Zarysowania cylindrów (Bore Scoring): To największy strach przy silnikach 4.7L i 5.5L. Mimo że po 2015 roku (przy liftingu) Mercedes poprawił powłokę cylindrów, ryzyko pozostaje. Koniecznie wymagaj inspekcji endoskopowej przed zakupem.
• Łańcuchy i napinacze: Przy zimnym rozruchu nasłuchuj stukania.
3. Ekologia przy Dieslu (GLS 350d):
• Jak każdy nowoczesny diesel, jeśli jest używany głównie na krótkich miejskich dystansach, system AdBlue (grzałki i czujniki NOx) i filtr DPF szybko się zapychają, a naprawy są bardzo kosztowne. Często występują również wycieki oleju w przestrzeni „V” silnika (wokół chłodnicy oleju).
4. Elektronika i wnętrze:
• Ze względu na ogromną ilość modułów, czasami występują błędy oprogramowania – zawieszanie się multimediów COMAND, problemy z radarami martwego pola (Blind Spot Assist), które są zalewane za tylnym zderzakiem, oraz awarie mechanizmów elektrycznego składania trzeciego rzędu siedzeń.
5. Szybkie zużycie materiałów eksploatacyjnych:
• Ciężka karoseria dosłownie „zjada” tarcze hamulcowe, klocki i opony (szczególnie tylne). Sprawdź zbieżność mostów (regulacja).
???? Rekomendacja przy zakupie
Najbardziej bezproblemowym i pewnym wyborem w długoterminowej perspektywie jest GLS 400 (V6 benzyna). Nie ma poważnych wad V8 i problemów z miejską jazdą diesla. Jeśli szukasz oszczędności na długą trasę, wybierz GLS 350d, ale tylko z pełną historią serwisową i udokumentowanym przebiegiem.
Czy masz na myśli konkretną ofertę, czy wahasz się między określonymi silnikami? Mogę pomóc w szczegółach dotyczących zużycia paliwa, specyficznego wyposażenia (takiego jak pakiet Off-Road) lub oczekiwanych cen na rynku w tej chwili.
Odpowiedzi AI mogą zawierać błędy. Dowiedz się więcej
•
Auto-Data.net
Mercedes-Benz GLS (X166) | Specyfikacje techniczne ...
Mercedes-Benz GLS (X166). Mercedes-Benz · Mercedes-Benz GLS · Maybach GLS (X167, lifting 2026) · GLS (X167, lifting 2026) · Mayb...
•
Auto-Data.net
Mercedes-Benz GLS (X166) GLS 350d (258 KM) 4MATIC G-TRONIC | Specyfikacje techniczne, Zużycie paliwa, Wymiary
Mercedes-Benz GLS (X166) Nadwozie: SUV, 5 drzwi, 5 miejsc * Moc: Silnik: 3.0 l (2987 cm3), 6 cylindrów V * Przekładnia: 9-biegowy automat...
•
YouTube·The Miles Driven
Used Mercedes GLS X166 Buyers guide (2013-2019) Avoid ...
3.12.2025 г. — Mercedes GLS-Class X166 używany przewodnik dla kupujących i właścicieli dla GLS350d, GLS400, GLS450, GLS500, GLS550, GLS63 oraz e...
18:02
Pokaż wszystkie
Mercedes GLE W166 (2015-2018)
Mercedes-Benz GLE (W166), produkowany w latach 2015-2018, to w praktyce lifting trzeciej generacji M-Class (ML). W celu ujednolicenia nazewnictwa marki, model został przemianowany na GLE (gdzie „E” wskazuje, że SUV jest odpowiednikiem E-Class). To niezwykle popularny, luksusowy średniej wielkości SUV premium, który oferuje doskonałą równowagę między komfortem rodzinnym, zdolnościami terenowymi i prestiżem.
W przeciwieństwie do większego GLS, GLE W166 jest standardowo oferowany z konwencjonalnym zawieszeniem sprężynowym, a pneumatyczne Airmatic jest opcją przy mniejszych silnikach.
⚙️ Silniki i modyfikacje
W GLE W166 prawie wszystkie modyfikacje już działają z nowoczesną 9-biegową skrzynią 9G-TRONIC, z wyjątkiem plug-in hybrydy (GLE 500e) i wczesnych wersji diesla na niektórych rynkach, które zachowały 7G-TRONIC.
Model Silnik Typ paliwa Moc Kluczowa cecha
GLE 250d 2.1L L4 (OM651) Diesel 204 KM / 500 Nm Ekonomiczny 4-cylindrowy silnik. Trochę słaby dla nadwozia, ale tani w utrzymaniu. Dostępny również z napędem na tylne koła (2WD).
GLE 350d 3.0L V6 (OM642) Diesel 258 KM / 620 Nm Najbardziej preferowany balans dla modelu. Ma ogromny moment obrotowy i długi zasób.
GLE 400 3.0L V6 (M276) Benzyna 333 KM / 480 Nm Bardzo niezawodny silnik biturbo benzynowy. Nie ma fabrycznych wad większych V8.
GLE 43 AMG 3.0L V6 (M276) Benzyna 367 / 390 KM Fabrycznie „podkręcona” wersja GLE 400 z sportowym wyglądem i ostrzejszym dźwiękiem.
GLE 500 4.7L V8 (M278) Benzyna 435 KM / 700 Nm Niezwykle szybki luksusowy „krążownik”, ale drogi w utrzymaniu.
GLE 500e 3.0L V6 + Elektryczny Hybryda 442 KM (łączna) Plug-in hybryda z małym zasięgiem na prąd (około 30 km), ale bardzo wysokie ryzyko technologiczne na używanym.
GLE 63 / 63 S 5.5L V8 (M157) Benzyna 557 / 585 KM Prawdziwa bestia AMG z brutalnym przyspieszeniem, wysokim zużyciem i drogimi materiałami eksploatacyjnymi.
⚠️ Częste problemy i słabości (Poradnik kupującego)
Chociaż jest uważany za jeden z najbardziej dopracowanych i wolnych od dziecięcych chorób modeli (ponieważ platforma była rozwijana od 2011 roku przy ML), GLE W166 ma swoje specyfiki:
1. Systemy ekologiczne przy GLE 350d i 250d:
• Słynny system AdBlue (zbiornik, grzałki, pompy) jest częstym źródłem bólu głowy i błędów na desce rozdzielczej. Dysze do wtrysku mocznika również się zapychają.
• Przy 3.0-litrowym dieslu (OM642) regularnie pojawiają się wycieki oleju z chłodnicy oleju (znajduje się w środku bloku w kształcie „V”). Same uszczelki są tanie, ale praca przy demontażu jest kosztowna.
2. Łańcuchy rozrządu przy OM651 (GLE 250d):
• Silnik jest niezwykle wytrzymały, ale łańcuch jest umieszczony z tyłu silnika (w stronę kabiny). Jego rozciąganie staje się kosztowną naprawą, ponieważ często wymaga demontażu silnika.
3. Zarysowania cylindrów (Bore Scoring) przy V8 benzynowych:
• Podobnie jak przy GLS, silniki M278 (GLE 500) i M157 (GLE 63) wymagają zwiększonej uwagi. Zaleca się wykonanie inspekcji cylindrów kamerą (endoskopem) przed zakupem.
4. Zawieszenie pneumatyczne Airmatic (jeśli samochód jest w nie wyposażony):
• W przeciwieństwie do GLS, tutaj można znaleźć egzemplarze z konwencjonalnymi sprężynami (często przy 250d i 350d), co oszczędza tysiące złotych w przyszłości. W samochodach z Airmatic, przednie poduszki i tylne amortyzatory zazwyczaj poddają się około 150 000 km.
5. Wilgoć w czujnikach martwego pola:
• Radary za tylnym zderzakiem są fabrycznie źle izolowane. Woda i sól zimą je uszkadzają, co może „zwariować” magistralę CAN samochodu i samochód może odmówić zapłonu lub pokazać wiele błędów.
6. Wycieki wody w kabinie:
• Sprawdź wykładzinę w nogach pasażera i w bagażniku. Zatkane odpływy szyberdachu lub klimatyzacji mogą zalać kabinę, gdzie znajdują się kluczowe moduły elektroniczne (moduły SAM).
???? Rekomendacja przy zakupie
• Dla maksymalnej niezawodności: Szukaj GLE 400 (V6 benzyna). Silnik jest niezwykle udany, nie ma problemów diesli z miejską jazdą i jest bardzo dynamiczny.
• Na długą trasę i oszczędność: Szukaj GLE 350d, ale koniecznie sprawdź stan łańcucha, dysz i wycieki oleju. Jeśli znajdziesz egzemplarz na standardowym zawieszeniu sprężynowym, to ogromny plus dla twojego budżetu w długoterminowej perspektywie.
Na jaki typ nadwozia się zdecydowałeś – klasyczny SUV czy bardziej sportowy GLE Coupe (C292)? Podziel się również, czy zależy ci na tym, aby samochód miał zawieszenie pneumatyczne (Airmatic), czy wolisz prostsze zawieszenie sprężynowe.
Odpowiedzi AI mogą zawierać błędy. Dowiedz się więcej
Mercedes GLS X167
Mercedes-Benz GLS (X167), zaprezentowany w 2019 roku (w sprzedaży od 2020 roku) i poddany liftingowi w 2023 roku, to trzecia generacja flagowego 7-miejscowego SUV-a marki. Często nazywany „S-klasą wśród terenówek”, ten model jest zbudowany na całkowicie nowej platformie (MHA), jest większy od swojego poprzednika (X166) i wyposażony w najnowocześniejsze technologie marki.
Wszystkie wersje standardowo wyposażone są w 9-biegową automatyczną skrzynię biegów 9G-TRONIC, napęd 4MATIC i inteligentny 48V system miękkiej hybrydy (EQ Boost), który wspomaga start i zmniejsza zużycie paliwa. Po raz pierwszy w tej generacji pojawia się również ultra-luksusowa wersja Mercedes-Maybach GLS 600.
⚙️ Silniki i modyfikacje
Generacja X167 porzuciła stare problematyczne silniki V6 i przeszła na niezwykle nowoczesne i zrównoważone rzędowe 6-cylindrowe silniki (benzynowe i diesla), a także zaktualizowane jednostki V8.
Model Silnik Typ paliwa Moc Kluczowa cecha
GLS 350d 2.9L Rzędowy 6 (OM656) Diesel 286 KM / 600 Nm Niezwykle zrównoważony, cichy i mocny rzędowy diesel. Bardzo udany silnik.
GLS 400d / 450d 2.9L / 3.0L Rzędowy 6 Diesel 330 - 367 KM Wersja 400d to absolutny hit na rynku w Europie – ogromna moc, niskie zużycie.
GLS 450 3.0L Rzędowy 6 (M256) Benzyna 367 KM + EQ Boost Bardzo płynna praca, niezwykle niezawodny benzynowy sześciocylindrowiec z elektrycznym turbo.
GLS 580 4.0L V8 (M176) Benzyna 489 KM + EQ Boost Nowoczesny V8 z turbinami w przestrzeni „V” (Hot-V). Świetna dynamika.
Maybach GLS 600 4.0L V8 (M177) Benzyna 557 KM Pałac na kołach, dostrojony do maksymalnego komfortu tylnych siedzeń (zwykle 4-miejscowy).
GLS 63 AMG 4.0L V8 (M177) Benzyna 612 KM Sportowy flagowiec. Przyspiesza od 0 do 100 km/h w niesamowite 4,2 sekundy.
⚠️ Możliwe problemy i obszary uwagi (Poradnik kupującego rynek wtórny)
Ponieważ model jest stosunkowo nowy, wiele samochodów na rynku wciąż ma rozsądny przebieg, ale technologiczna złożoność X167 wymaga poważnej uwagi:
1. Złożona elektronika i oprogramowanie (system MBUX):
• Wczesne egzemplarze (2020-2021) cierpiały na dziecięce choroby w oprogramowaniu – czarne ekrany multimediów, zawieszanie się oprogramowania cyfrowego kokpitu i fałszywe komunikaty o błędach w systemach wspomagających. Większość została usunięta dzięki aktualizacjom dilerskim, ale koniecznie sprawdź, czy wszystko działa.
2. Problemy z baterią 48V (system EQ Boost):
• To jedna z najczęstszych fabrycznych słabości w pierwszych latach produkcji. Bateria 48-woltowa lub jej moduł oprogramowania czasami odmawiają posłuszeństwa bez ostrzeżenia. Ponieważ samochód nie ma standardowego alternatora, w przypadku problemu z systemem 48V samochód gaśnie i nie można go uruchomić. Mercedes miał akcje serwisowe w tej sprawie.
3. Zawieszenie (Airmatic i E-Active Body Control):
• Standardowe zawieszenie Airmatic jest bardziej niezawodne niż to w X166, ale nadal jest drogie w naprawie po 150 000 km.
• Opcjonalne zawieszenie hydropneumatyczne E-Active Body Control (które pozwala samochodowi „podskakiwać”, aby wydostać się z piasku, i skanuje drogę) to inżynieryjne cudo, ale jest niezwykle skomplikowane i astronomicznie drogie w naprawie poza gwarancją. Unikaj go, jeśli szukasz długoterminowej przewidywalności finansowej.
4. Wycieki płynu chłodzącego i termostaty:
• W niektórych silnikach diesla (OM656) występują wady w pompie wodnej z zarządzaniem próżniowym lub elektronicznym termostacie, co prowadzi do utraty płynu chłodzącego.
5. Jakość niektórych materiałów wewnętrznych:
• Mimo wysokiej ceny, użytkownicy skarżą się na skrzypienie plastików wokół konsoli centralnej i szybkie zużycie/przetarcie przycisków na kierownicy przy intensywnym użytkowaniu.
???? Rekomendacja przy zakupie
• Najlepszy wybór dla Europy: GLS 400d (lub liftingowy 450d). Nowy rzędowy 6-cylindrowy diesel OM656 to jeden z najlepszych silników, jakie kiedykolwiek zrobił Mercedes – jest znacznie bardziej niezawodny niż stary V6 z poprzedniej generacji.
• Najlepszy wybór benzynowy: GLS 450. Nie wymaga utrzymania dużego V8, ma wystarczającą moc i działa niezwykle płynnie.
Biorąc pod uwagę wyższą cenę tej generacji, rozważasz zakup samochodu z oficjalnego przedstawicielstwa (Mercedes Certified) z pozostałą gwarancją, czy rozważasz import z zagranicy? Mogę podać szczegóły dotyczące różnic w liftingu z 2023 roku, jeśli wahasz się między wcześniejszym a nowszym egzemplarzem.
Odpowiedzi AI mogą zawierać błędy. Dowiedz się więcej
do której roku jest model
Model Mercedes GLS X167 jest produkowany od końca 2019 roku i jest produkowany do dziś. Ponieważ jest to aktualna generacja na rynku, jej cykl życia jeszcze się nie zakończył.
W czasie swojej produkcji model przeszedł przez dwa ważne odświeżenia:
• 2019 – 2023: Pierwotna wersja modelu (przed liftingiem).
• 2023 – 2026: Pierwszy lifting, w którym odświeżono przednią kratkę, podpis świetlny tylnych świateł i wprowadzono nowszą wersję oprogramowania multimediów MBUX.
• Od 2026 roku: Na rynku pojawia się drugi duży lifting (na rok modelowy 2027). Przynosi jeszcze bardziej luksusowy wygląd, nowe technologie w kabinie (inspirowane bezpośrednio S-klasą) i lekkie zwiększenie mocy w niektórych silnikach.
Czy interesują cię różnice między pierwotną wersją (2019-2023) a liftingiem, aby ocenić, która bardziej zasługuje na twój budżet? Mogę opowiedzieć o zmianach w wyglądzie zewnętrznym i wnętrzu.
Odpowiedzi AI mogą zawierać błędy. Dowiedz się więcej
•
Wikipedia
Mercedes-Benz GLS (X167) - Wikipedia
Mercedes-Benz GLS (X167) to luksusowy crossover SUV produkowany od października 2019 roku, otrzymał liftingi w 2023 roku (model 2024)...
•
Automoli
Wersje modelu Mercedes-Benz GLS - Automoli
Wybierz generację Mercedes-Benz GLS * GLS (X167, lifting 2026) 2026–obecnie W produkcji. SUV · 313–381 KM. 3 warianty silników.
•
usecarscout.com
Used Mercedes-Benz GLS X167 (2020-2026): Buyer's Guide
11.08.2026 г. — GLS X167 wprowadzony na rok modelowy 2020, był pierwszym SUV-em Mercedesa z w pełni regulowanymi elektrycznie drugim i trzecim rzędem, plus a...
Pokaż wszystkie
znaczy na razie 2019-2026?
Dokładnie tak, pierwsza główna faza modelu obejmuje okres od końca 2019 roku do 2026 roku.
Jeśli mamy być całkowicie precyzyjni w odniesieniu do zmian rynkowych, ten okres dzieli się na dwie części:
• 2019 – 2023: Oryginalna wersja (przed liftingiem).
• 2023 – 2026: Pierwszy lifting (obecne egzemplarze, które widzimy masowo na drogach i w salonach w tej chwili).
Ponieważ już jesteśmy w 2026 roku, Mercedes-Benz oficjalnie przygotowuje i wprowadza drugi duży lifting, który utrzyma model świeżym przez następne kilka lat. Oznacza to, że jeśli kupujesz samochód używany w tej chwili, będziesz wybierać właśnie spośród egzemplarzy wyprodukowanych w przedziale 2019–2026.
Czy masz preferencje co do konkretnego przedziału cenowego – wcześniejsze egzemplarze (2020-2021) czy nowsze modyfikacje po liftingu z 2023 roku? Mogę przedstawić główne zmiany, które marka wprowadziła w 2023 roku, aby ocenić, czy warto zapłacić wyższą cenę.
Odpowiedzi AI mogą zawierać błędy. W celu uzyskania porady prawnej skonsultuj się ze specjalistą. Dowiedz się więcej
Land Rover Defender L663
Land Rover Defender (L663), zaprezentowany pod koniec 2019 roku (w sprzedaży od 2020 roku) i produkowany do dziś, to radykalne odrodzenie legendarnego modelu. Marka porzuciła starą koncepcję czysto spartańskiego pojazdu roboczego na ramie i stworzyła nowoczesny, niezwykle luksusowy i zaawansowany technologicznie samochód z aluminiowym nadwoziem nośnym (platforma D7x).
Model łączy komfort Range Rovera na długą trasę z fenomenalnymi możliwościami terenowymi dzięki systemowi Terrain Response 2. Dostępny jest w trzech długościach nadwozia: 90 (krótka baza, 3 drzwi), 110 (standardowa baza, 5 drzwi) i 130 (wydłużona tylna część, do 8 miejsc).
⚙️ Silniki i modyfikacje
Defender L663 korzysta z nowoczesnych silników z rodziny Ingenium. Prawie wszystkie modyfikacje (z wyjątkiem bazowych 4-cylindrowych z pierwszych lat) wyposażone są w 48V system miękkiej hybrydy (MHEV). Przekładnia to zawsze 8-biegowy automat od ZF, połączony z rozdzielaczem do szybkich/wolnych biegów.
Model Silnik Typ paliwa Moc Kluczowa cecha
D200 / D240 2.0L L4 Diesel 200 / 240 KM Wczesne 4-cylindrowe diesle (2020 rok). Trochę głośne i obciążone dla tego nadwozia.
D200 / D250 / D300 3.0L Rzędowy 6 Diesel 200 do 300 KM Wprowadzone pod koniec 2020 roku. Niezwykle trwałe, dopracowane i mocne sześciocylindrowce. D300 to hit w Europie.
P300 2.0L L4 Benzyna 300 KM Bazowy silnik benzynowy. Ma przyzwoitą dynamikę, ale wysokie zużycie przy obciążeniu.
P400 3.0L Rzędowy 6 Benzyna 400 KM Bardzo płynny rzędowy sześciocylindrowiec z elektrycznym kompresorem. Świetna dynamika.
P400e 2.0L L4 + Elektryczny Plug-in Hybryda 404 KM (łączna) Dostępny tylko dla modelu 110. Może przejechać około 40 km czysto na prąd, ale jest skomplikowany programowo.
P525 / P425 / OCTA 5.0L V8 / 4.4L V8 Benzyna 425 do 635 KM Wersje szczytowe. Stary 5.0 kompresor został zastąpiony przez nowocześniejszy 4.4L Twin-Turbo od BMW. Wersja OCTA (635 KM) to szczyt gamy.
⚠️ Częste problemy i słabości (Poradnik kupującego rynek wtórny)
Chociaż jest o lata świetlne przed starym modelem pod względem komfortu, Defender L663 cierpi na typowe dla współczesnej marki Land Rover kaprysy programowe i mechaniczne:
1. Błędy elektryczne i multimedia (Pivi Pro):
• Najczęstsze skargi dotyczą elektroniki. Właściciele regularnie zgłaszają zamarzanie centralnego ekranu, awarie cyfrowego kokpitu, problemy z kamerami do 360-stopniowego widoku i bezpodstawne uruchamianie czujników parkowania. Większość problemów rozwiązuje się aktualizacjami „Over-the-Air” (OTA), ale czasami wymagają restartu modułów w serwisie.
2. Problemy z przednią szybą (Pęknięcia):
• Ze względu na silnie pionowy i aerodynamicznie wyprostowany design przedniej szyby, jest ona niezwykle podatna na uderzenia kamieni. Istnieją setki skarg od właścicieli na łatwe pękanie przedniej szyby przy minimalnym kontakcie na autostradzie.
3. Zawieszenie pneumatyczne:
• Zawieszenie pneumatyczne jest standardowe dla wersji 110 i 130 (opcja dla 90). Zapewnia niesamowity komfort i zmianę prześwitu, ale czujniki poziomu nadwozia często się zanieczyszczają przy off-roadzie lub jeździe w soli, co prowadzi do błędów na desce rozdzielczej.
4. Pękanie plastików i hałasy od wiatru:
• Ze względu na kwadratowy kształt, przy prędkościach powyżej 130 km/h pojawia się wyraźny hałas od wiatru wokół słupków A i bocznych lusterek. W niektórych wczesnych egzemplarzach (2020-2022) zewnętrzne panele plastikowe na nadwoziu (szczególnie tzw. „signature graphic” kwadrat na bocznym oknie) zaczynają skrzypieć.
5. Wycieki przy Plug-in Hybrydzie (P400e):
• Wczesne systemy hybrydowe czasami wykazują błędy w systemie chłodzenia baterii, co wprowadza samochód w tryb awaryjny.
???? Rekomendacja przy zakupie
Absolutnym faworytem do zakupu używanego jest Defender 110 z 3.0-litrowym rzędowym 6-cylindrowym dieslem (wersja D250 lub D300). Ten silnik jest idealnie dopasowany do wagi samochodu, oferuje ogromny moment obrotowy do wyprzedzania lub holowania i jest znacznie bardziej niezawodny niż stare 4-cylindrowe silniki.
Która długość nadwozia bardziej cię przyciąga – krótka i zwrotna 90, standardowa rodzinna 110 czy ogromna 130? Podziel się również, czy planujesz używać samochodu do poważnego off-roadu, aby powiedzieć, które pakiety z dodatkami (takie jak aktywny tylny dyferencjał) warto szukać.
Odpowiedzi AI mogą zawierać błędy. Dowiedz się więcej
BMW X5 (G05 / F95)
BMW X5 (G05), zaprezentowany w 2018 roku i poddany dużemu liftingowi (LCI) w 2023 roku, jest produkowany do dziś. Model z indeksem F95 to jego brutalna, całkowicie sportowa wersja X5 M. To pokolenie jest jednym z najbardziej udanych w historii modelu, oferując idealną kombinację sportowego zachowania na drodze, najwyższego luksusu, najwyższej klasy multimediów i niezwykle udanych silników.
W przeciwieństwie do Mercedesa GLE, X5 stawia znacznie większy nacisk na dynamikę w zakrętach. Samochód jest zbudowany na platformie CLAR i oferuje opcje takie jak skrętny tylny most i aktywne stabilizatory przeciwko przechyłom.
⚙️ Silniki i modyfikacje
Wszystkie wersje korzystają z doskonałej 8-biegowej automatycznej skrzyni biegów ZF (8HP) i inteligentnego napędu na cztery koła xDrive. Po liftingu w 2023 roku wszystkie silniki otrzymują 48V technologię miękkiej hybrydy.
Model Silnik Typ paliwa Moc Kluczowa cecha
xDrive30d 3.0L Rzędowy 6 (B57) Diesel 265 - 298 KM Absolutny bestseller w Europie. Niezwykle trwały, ekonomiczny i zrównoważony rzędowy diesel.
xDrive40d 3.0L Rzędowy 6 (B57) Diesel 340 - 352 KM Biturbo diesel z bardzo poważnym momentem obrotowym (700+ Nm) i niskim zużyciem.
M50d 3.0L Rzędowy 6 (B57) Diesel 400 KM Unikalny silnik z 4 turbinami (produkowany do 2020 roku). Inżynieryjne cudo, ale bardzo skomplikowany po 150 000 km.
xDrive40i 3.0L Rzędowy 6 (B58) Benzyna 333 - 381 KM Legendarny silnik B58. Uważany za jeden z najbardziej niezawodnych współczesnych silników benzynowych na świecie.
xDrive45e / 50e 3.0L Rzędowy 6 + Elektryczny Plug-in Hybryda 394 / 489 KM Najlepsza plug-in hybryda na rynku. Przejeżdża 80-100 km realnie na prąd, korzystając z trwałego silnika benzynowego B58.
M50i / M60i 4.4L V8 (N63 / S68) Benzyna 530 KM Ogromna moc i dźwięk V8. Nowy silnik S68 (po 2023 roku) jest znacznie bardziej niezawodny niż stary N63.
X5 M / Competition (F95) 4.4L V8 (S63 / S68) Benzyna 600 - 625 KM Czystokrewne AMG/M narzędzie. Niezwykle twarde zawieszenie, brutalne przyspieszenie, ale droga eksploatacja.
⚠️ Częste problemy i obszary uwagi (Poradnik kupującego rynek wtórny)
Generacja G05 jest uważana za znacznie bardziej niezawodną niż stary model (F15), ale biorąc pod uwagę ogromną ilość technologii, istnieje kilka ważnych szczegółów:
1. Problemy z transferami (Rozdzielacz xDrive):
• W egzemplarzach przed liftingiem często pojawia się przedwczesne zużycie lub defekt w rozdzielaczu. Objawy to lekkie szarpanie, przerywanie lub „zająknięcie” przy przyspieszaniu w zakręcie z niską prędkością. Często wynika to z niewłaściwego rozmiaru opon (innego niż fabryczny) lub nieterminowej wymiany oleju w rozdzielaczu (zaleca się co 60 000 km).
2. Zawieszenie pneumatyczne (opcja):
• W przeciwieństwie do poprzednich generacji, tutaj zawieszenie pneumatyczne może być na obu mostach (a nie tylko na tylnym). Komfort jest świetny, ale kompresor jest umieszczony pod podłogą bagażnika na zewnątrz i w starszych egzemplarzach cierpi na korozję lub defekty w bloku zaworowym.
3. System hamulcowy (Zintegrowany moduł hamulcowy - IB):
• BMW miało dużą akcję serwisową dla modeli wyprodukowanych między 2022 a 2024 rokiem, z powodu potencjalnego defektu w elektronicznym module hamulcowym, który może zmniejszyć skuteczność hamowania lub wyłączyć ABS/DSC. Koniecznie sprawdź po numerze VIN, czy akcja została wykonana.
4. Elektronika w kabinie i Live Cockpit:
• Słynne oprogramowanie iDrive 7 (przed liftingiem) i iDrive 8 (zakrzywiony ekran po liftingu) czasami tracą połączenie Bluetooth, restartują się bez powodu lub nawigacja traci sygnał GPS. Zwykle rozwiązuje się to aktualizacją. System klimatyzacji w wczesnych modelach czasami cierpi na wadliwe zawory (hałas za deską rozdzielczą).
5. System chłodzenia przy B58 i B57:
• Silniki są niezwykle trwałe, ale plastikowe komponenty w systemie chłodzenia (obudowa termostatu, pompa wodna i węże do płynu chłodzącego) stają się kruche z wiekiem i przebiegiem, prowadząc do ukrytych wycieków płynu chłodzącego.
???? Rekomendacja przy zakupie
• Absolutny hit dla oszczędności i długiej trasy: xDrive30d. Silnik B57 nie ma dziecięcych chorób i wytrzymuje setki tysięcy kilometrów przy prawidłowej obsłudze.
• Najlepszy wybór benzynowy: xDrive40i. Silnik B58 to legenda pod względem niezawodności i dynamiki.
• Miejski faworyt: xDrive45e (przed liftingiem) lub 50e (po liftingu). Jeśli masz gdzie ładować samochód w domu lub w biurze, to może być najbardziej udany SUV hybrydowy, jaki kiedykolwiek zrobiono.
Czy masz preferencje co do wyglądu – standardowy czy bardziej agresywny pakiet M Sport? Również, czy ważny jest dla ciebie zakrzywiony podwójny wyświetlacz (Curved Display), który jest wprowadzany po liftingu w 2023 roku, czy wolisz klasyczne wnętrze z fizycznymi przyciskami do klimatyzacji?
Odpowiedzi AI mogą zawierać błędy. Dowiedz się więcej
Audi A3/S3 V8 (2015-2020) proszę o informacje związane z czymś wyjątkowym dla modelu, a także informacje o zawieszeniu pneumatycznym
Audi A3/S3 z generacji 8V (okres liftingu 2015–2020) to jeden z najbardziej udanych kompaktowych modeli premium na rynku. W nim Audi osiągnęło doskonałą równowagę między luksusem, niską wagą a dynamiką dzięki modułowej platformie MQB.
Audi Magnetic Ride: To adaptacyjne sportowe zawieszenie z magnetoreologicznymi amortyzatorami. W oleju amortyzatorów znajdują się mikroskopijne metalowe cząstki. Gdy komputer przepuszcza przez nie prąd elektryczny, zmieniają lepkość cieczy w milisekundach.